Eski türk isimleri

Günümüzde de sıklıkla tercih edilen eski Türk isimlerinin kökeni Göktürk Uygarlığına ve Oğuz Türklerine kadar uzanmaktadır. Bazı isimler ise. Jun 27, · ESKİ TÜRK KADIN İSİMLERİ VE ANLAMLARI. Eski Türk kızı isimleri ve anlamları listesindeki bazı isimler size çok tanıdık gelecek ama bazıları ile ilk defa karşılaşabilirsiniz. Göktürk Uygarlığı ve Büyük Selçuklu Devletinde kullanılan birçok isim, günümüzde de erkek ve kız çocuklarına verilen isimler arasında yer alıyor. Peki, bu eski Türk isimlerini nereden buluyoruz? Öncelikle Eski Türk hükümdarlarının isimlerine bakabilirsiniz. Özellikle eski Türk erkek ismi bulmak için çok yaygın kullanılan bir yöntemdir. Eğer eski Türk kız isimleri arıyorsanız ise Türk hatun isimlerine göz atabilirsiniz. Mar 17, · Şimdiki yazımız da bu konuyla ilgili zaten. Eski Türklerde kadın isimleri. Eski zamana ait izleri madem takip edip merakımızı gidermeye başladık. O halde yeni konumuzla devam edebiliriz.

 • Chuqur 2 sezon 57 qism uzbek tilida hd

 • Mumya 1 izle

 • Yeni azeri komediya filmleri

 • Такдир уйини узбек тилида 5 серия

 • Mehmonxona bekasi 10 qism uzbek tilida


 • Video:Isimleri eski türk

  Türk eski isimleri

  İşte eski Türk toplumunda kullanılmış kadın isimleri. Abay: Aydınlık, hayret veren Abala: Abla Abı: Can, ruh, soyluluk. ESKİ TÜRK ERKEK İSİMLERİ VE ANLAMLARI ; Afşın: Demir örgülü zırh ; Akın: Hücum ; Akman: Temiz, soylu ; Aktan: Şafak vakti ; Algan: Fatih. May 01, · Eski Türk Erkek İsimleri Türk Balaları İçin Göktürkçe İsimleri Alkan ˃ Kırmızı kanlı Abay ˃ Yeryüzü Tanrıçası Acartürk ˃ Güçlü, korkusuz, yiğit Türk. Ada ˃ Çevresi suyla kaplı kara parçası Ada Kutay ˃ Gök aleminin efendisi Adal ˃ Ün kazanmış, ünlü, meşur Afşın ˃ Demir örgülü zırh. Akın ˃ Saldırı, hücum. Akınalp ˃ Kendini geliştiren bilge kişi. A ile başlayan Türk isimleri. Abay ( E/ K) : Dikkatli. Yeryüzünü koruduğuna inanılan efsanevi varlık. Kazakistan' ın en büyük şairlerinden Abay.

  Çok eski zamanlarda Eski Türkler döneminde, aile büyükleri çocuklarına isim verirken kültürleriyle ilgili isimler seçmişlerdir. Bebeğe verilen ad, kültürün ve karakterin simgesi olmaktaydı. Türk kültürü için önem arz eden eski Türk isimleri erkek ve kız bebeklere verilir ve onlarla beraber yaşatılırdı. Bu makalemiz de sizlere eski Türk isimleri ve Göktürk isimleri konularından bahsedeceğiz. Göktürk erkek ve kız isimleri arasında sizlere anlamları ile birlikte önereceğimiz isimleri söyleyeceğiz. Göktürk isimleri Orta Asya’ da ki Türk kavimleri arasında en çok bilinenidir. Jul 25, · Mete ismi de eski Türklerin en çok kullandığı isimler arasında yer alıyor. yüzyılda kaleme alınmış eserlerde bu isim ' ' Motun' ' şeklinde geçer. Metehan şeklinde de kullanılan bu ismin sözlük anlamı mert, korkusuz ve yiğittir. Ülkemizde yaklaşık 20 bin kişi Mete ismini taşıyor. A' dan Z' ye Eski Türk Erkek İsimleri ve Anlamları: ; Afşın: Demir örgülü zırh ; Akın: Hücum ; Akman: Temiz, soylu ; Aktan: Şafak vakti ; Akgün:.

  Eski Türk İsimleri ve Anlamları · A ile başlayan isimler · Akın: 1. · Aktuğ: Türk mitolojisinde iyilik tanrısı - - > Detaylı Bilgi. · Alangu: Altından geyik. YÜCEL: Yücelik, ululuk, haşmet. YÜĞNEK: Alçak gönüllü, mütevazı. YÜĞRÜK: Yürük. YÜKSELEN: Ulu, kişi. YÜKÜN: Baş eğme, saygı duruşu, tazim. En Popüler Eski Türk İsimleri Listesi · Bengi: Anlamı “ sonsuzluk” tur. · Alparslan: Aslan gibi güçlü yiğit. · Gündüz: Güneş, havanın aydınlık olduğu.

  Eski Türk İsimleri: Öz Türkçe Kız ve Erkek İsimleri · A. Abçar: İşinin ehli, uyumlu kişi; Abıdan: Gönül insanı · B Babür: Kaplana benzer yırtıcı bir hayvan. Balta, Baltabay, Baltan, Baytay, Baltakol, Urak, Urakay, Urakbay, Urakbike, Akurak, Çakmak, Alpak, Bayrak, Kabay, Yifek, Yifeksılu, Bizek, Batman, Nokrat, Teñke. En Güzel Erkek İsimleri. Alperen - Dürüst ve inançlı kişi. Ardıç - Güzel kokulu bir ağaç. Argun - Orta Asya' da yaygın bir hayvan.